Prawo a człowiek - Adwokaci i radcy

radcy prawni Katowice

Czy studia prawnicze nadal są elitarne?


O studiach na prawie zwykło mówić się, że jest to elita, że są to studia prawdziwie elitarne, niemające zbyt wielu wad i skierowane do rzeszy młodych osób, dla których najważniejsze cechy to rozwój osobisty, zwięks

Prawo a człowiek - Adwokaci i radcy radcy prawni Katowice
zenie możliwości nauki, czy dobre zarobki. Niestety wraz ze zmianami w prawie, elitarność studiów prawniczych spada. Duża ilość studentów powoduje ponadto, że bardzo często młode osoby muszą iść na darmowe praktyki i robić wszystko, żeby w ogóle zdobyć doświadczenie zawodowe. Prawdziwą szansą jest dla nich dopiero założenie własnej działalności gospodarczej. Praca na własny rachunek daje możliwość zwiększenia ilości klientów, prowadzenia ciekawych spraw i co tu ukrywać – zarobienia zdecydowanie większego wynagrodzenia niż w przypadku pracy dla kogoś, zwłaszcza w mało popularnych i renomowanych kancelariach prawnych.




Prawo na przestrzeni lat


Zmiana prawa na przestrzeni lat jest zauważalna. Prawo powstawało w starożytnym Rzymie, gdzie zawód prawnika był bardzo szanowany i elitarny. Na przestrzeni wieków niewiele się zmieniało. Prawnicy mieli możliwość kształtowania oblicza właściwie każdego z krajów dając przy okazji szansę na rozwój społeczny i gospodarczy. W ostatnich dziesięcioleciach w naszym regionie świata, widoczna jest szczególnie zmiana prawa po upadku komunizmu w roku 1989. Upadek komunizmu w Polsce czy upadek muru berlińskiego były wydarzeniami przełomowymi, które zmieniły bieg historii w tej części świata. Każdy miał możliwość realnego wpływu na sytuację, a prawnicy zastanawiali się jak zmienić w Polsce prawo żeby było ono dostosowane do warunków globalnego świata i całej Europy zachodniej.



Polska – system prawny


Prawo w Polsce zmieniało się szybko w ostatnich trzydziestu latach. Wynikało to z upadku w naszym kraju komunizmu, który przyniósł szereg różnego rodzaju skutków. Upadek komunizmu miał ogromny wpływ na kształt dzisiejszego systemu prawnego i przyczynił się w ogromnym stopniu do niestety zbyt dużego obłożenia sądów pracą. Wszystko wynika z ogromnej ilości ustaw, a później z wprowadzania różnego rodzaju poprawek do tych właśnie ustaw. Dało to szansę na rozwój, ale jak widzimy dziś – spowodowało przerost biurokracji. Niestety trzeba to jasno powiedzieć – system prawniczy w Polsce wymaga poprawek i każdy kolejny rząd z gorszym lub lepszym skutkiem chce z tym tematem coś zrobić. Miejmy nadzieję, że kiedyś nadejdzie moment, w którym będzie można powiedzieć, że system prawny w Polsce nie jest skomplikowany.